W trzeciej edycji Programu Promocja Języka Polskiego Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA) Akademickie Centrum Języka Polskiego i Kultury Polskiej we współpracy z Centrum Zrównoważonego Rozwoju realizują projekt Narracje o zrównoważonym rozwoju – perspektywa polska. Działania projektowe realizowane są we współpracy z Trinity College na Uniwersytecie Dublińskim, polegają na przygotowaniu i przeprowadzeniu cyklu warsztatów online dla studentów TCD, zrealizowaniu PC Dramy, wydaniu publikacji i przygotowaniu panelu glottodydaktycznego na konferencji Science and Education for Sustainable Development (24–25.11.2022). Centrum Zrównoważonego Rozwoju zaprojektowało warsztaty online związane z celami zrównoważonego rozwoju SDG (Sustainable Development Goals). Akademickie Centrum Języka Polskiego i Kultury Polskiej we współpracy z gdańskim teatrem Miniatura realizuje cykl warsztatów dotyczących polskiej literatury SDG oraz czytanie performatywne tekstów literackich dla studentów w Dublinie.

Projekt Narracje o zrównoważonym rozwoju – perspektywa Polska jest finansowany przez NAWA w ramach Programu Promocja języka polskiego i realizowany we współpracy z Trinity College Dublin, University of Dublin.

Prowadzący warsztaty “Stary nowy świat” Sandra Szwarc i Wojciech Stachura

Sandra Szwarc – dramatopisarka i pianistka. Dwukrotna finalistka Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej – za sztukę Von Bingen. Historia prawdziwa (2015) oraz Supernova Live (2016), którą wyróżniono Alternatywną Nagrodą Dramaturgiczną. Laureatka nagrody Talanton 2016 za debiut dramaturgiczny w Teatrze Polskiego Radia oraz Grand Prix konkursu radiowego Festiwalu “Dwa Teatry” (2016) za sztukę Von Bingen. Historia prawdziwa. Dwukrotna laureatka Konkursu Dramaturgicznego – STREFY KONTAKTU we Wrocławiu – I nagroda za sztukę Doppelganger (2017) oraz III nagroda za sztukę Woda w usta (2021). W sezonie 2018/2019 członkini komisji 25. Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Rezydentka III Sceny Nowej Dramaturgii w Teatrze Dramatycznym im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie (2021).

Wojciech Stachura – aktor-lalkarz, absolwent Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza na Wydziale Sztuki Lalkarskiej. Od 2014 r. w zespole Teatru Miniatura w Gdańsku. Ma na swoim koncie wiele wyrónionych przez krytyków i widzów ról. Aktywnie uczestniczy w yciu kulturalnym Gdańska, współpracujc z rónymi instytucjami, m.in. Filharmoni Bałtyck, Oper Bałtyck, Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego oraz teatrami w Niemczech, gdzie reyseruje spektakle lalkowe. Prowadzi działalność warsztatową i edukacyjną dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych. W 2020 r. Wojciech Stachura otrzymał Nagrod Prezydent Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury. W 2021 r. otrzymał Nagrod Teatraln Marszałka Województwa Pomorskiego za rol Androida Bouiego w „Kosmitach” Janusza Krofty, Inyniera w „Betonie” Michała Derlatki oraz Ryszarda Papeta w „Papetach z ostatniej chwili”, był nominowany do Pomorskiej Nagrody Artystycznej w kategorii „nadzieja”, oraz w plebiscycie Gazety Wyborczej „Sztormy” za rol, spektakl BETON oraz serial „Papety z ostatniej chwili”. Stypendysta miasta Gdańska w 2021 w dziedzinie kultury. Stypendysta Marszałka Województwa Pomorskiego w 2022, laureat nagrody POLUNIMA dla najbardziej obiecującego aktora lalkarza pokolenia 2022, laureat nagrody za rolę i scenografię w Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Sztuki Współczesnej 2022. 

Dublin w migawkach (9 maja)

Pojechać do Dublina i nie pójść na Guinnessa? Nie zajrzeć do The James Joyce Centre? Nie pójść do teatru? Nie zrelaksować się przed budynkiem TCD? Nie poczuć niesamowitej atmosfery tego miasta?

To, rzecz jasna, nie jedyne korzyści z wizyty w Dublinie. Wyjeżdżamy z tego maista bogatsi o ciekawe spojrzenie na Polskę, które poznać mogliśmy dzięki kontaktom ze studentami TCD biorącymi udział w projekcie. Młodzi ludzie, którzy na co dzień nie mają kontaktu z polską literaturą, mogli zanurzyć się w świecie Olgi Tokarczuk i wspólnie stworzyć jego parateatralną wersję. Poznaliśmy specyfikę nauczania języka polskiego na Trinity College, wymieniliśmy lektorskie doświadczenia. Opuszczamy Irlandię z przekonaniem, że nasze wspólne działania na trwałe zmienią sposób myślenia młodych dublińskich studentów o Polsce i o tym, co ma im do zaoferowania polska kultura.

Studenci Trinity College o warsztatach (8 maja)

Poznajcie Paulinę, Anna i Allana, uczestników warsztatów „Kulturalnie o zrównoważonym rozwoju”. Cała trójka w minionym roku akademickim studiowała na Trinity College w Dublinie. Przez kilka tygodni spotykali się online z Sandrą Szwarc i Wojtkiem Stachurą, by wspólnie pracować nad adaptacją tekstu opowiadania Olgi Tokarczuk na scenariusz performatywnego czytania. W rozmowie z nami opowiadają o wrażeniach z warsztatów. Czy im się podobały? Dlaczego były przydatne? Czy poleciliby je innym? Odpowiedzi przyniesie nagranie zamieszczone tuż obok.

Sandra Szwarc i Wojtek Stachura o warsztatach (7 maja)

Sandra Szwarc i Wojtek Stachura, prowadzący warsztaty „Kulturalnie o zrównoważonym rozwoju”, opowiadają o swoich wrażeniach ze współpracy ze studentami Trinity College z Dublina. Czego dotyczyły warsztaty? Co zaskoczyło organizatorów? Czego mogli doświadczyć uczestnicy podczas spotkań z gdańskimi artystami? I dlaczego Olga Tokarczuk nie jest już pomnikiem? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziecie w rozmowie Sandry i Wojtka.

Spotkanie z panem Markiem Panderą z Trinity College (6 maja)

Ponownie odwiedziliśmy kampus Trinity College w Dublinie. Spotkaliśmy się z panem Markiem Panderą z Centre for Language and Communication Studies Trinity College Dublin, który jest lektorem języka polskiego i współpracuje z nami przy projekcie „Narracje o zrównoważonym rozwoju – perspektywa polska”. Piękna pogoda zachęcała do odpoczynku na trawie – w towarzystwie Olgi Tokarczuk, oczywiście.

Wywiad z Ryszardem Papetem (5 maja)

W Dublinie towarzyszy nam Ryszard Papet (zwany Dziadkiem), artysta z Teatru Miniatura w Gdańsku. Tutaj można obejrzeć wywiad, który na półwyspie Howth przeprowadziła z nim dyrektorka ACJPiKP Irena Chawrilska. 

Sonety… irlandzkie (5 maja)

Tak, wiemy, Mickiewicz to nie Tokarczuk, jednak Ryszardowi Papetowi nawet wichrowe klify Irlandii przywodzą na myśl bezkresne stepy Akermanu. Czy to tęsknota za ojczyzną odzywa się w sercu Dziadka? Nasz pluszowy piewca polskiej kultury nie ustaje w staraniach, by poznać ją mógł każdy – nawet przypadkowi turyści w Howt.

Howth (5 maja)

Znajdujący się nieopodal Dublina półwysep Howth to miejsce, które najlepiej odpowiada powszechnym wyobrażeniom na temat piękna Irlandii: klify, zieleń, bezkresne morze – i nieustający wiatr. Zauważyliście, że jedzie z nami Olga Tokarczuk?

W Museum of Literature Ireland (4 maja)

Wystawa w Muzeum Literatury Irlandii

Museum of Literature Ireland to obowiązkowy przystanek na trasie każdego miłośnika literatury, który zawita do Dublina. Niezwykłe miejsce, w którym można się wyciszyć, poddać się opowieści i zapomnieć o całym świecie – zupełnie jak podczas lektury dobrej książki. Głównym bohaterem Muzeum, co zrozumiałe, jest James Joyce.

Smakowanie kultury (4 maja)

Kulturę można smakować na wiele sposobów. Nas zachwyciły tradycyjne scones, zaś irlandzką mewę, jak widać, twórczość Olgi Tokarczuk.

Nasi w Dublinie (3 maja)

Nasi w Dublinie

Z radością informujemy, że ekipa projektu „Narracje o zrównoważonym rozwoju – perspektywa polska”, organizowanego przez nas we współpracy z Teatrem Miniatura, dotarła do kolejnego etapu projektu, który odbywa się w Dublinie. Cały czas towarzyszy nam dobra literatura, a zwłaszcza „Opowiadania bizarne” Olgi Tokarczuk. Dzisiaj odwiedziliśmy wspaniały Trinity College Dublin i zakochaliśmy się w bibliotece oraz nowym Museum of Literature Ireland

Projekt jest realizowany dzięki dofinansowaniu z programu Promocji języka polskiego NAWA (Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej).

Ruszamy! (3 lutego)

Narracje o zrównoważonym rozwoju - perspektywa polska

Właśnie ruszyliśmy z projektem NARRACJE O ZRÓWNOWAŻONYM ROZWOJU – PERSPEKTYWA POLSKA, na który dostaliśmy dofinansowanie w ramach programu Promocja języka polskiego NAWA )Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej)

W najbliższych miesiącach zrealizujemy dwa rodzaje warsztatów:

Stary nowy świat | warsztaty teatralne na podstawie twórczości Olgi Tokarczuk we współpracy z artystami z Teatru Miniatura, które odbędą się online i na żywo w Dublinie [nabór do 24 lutego, start 1 marca, godz. 18.00, kończymy pokazem czytania performatywnego na żywo 6 maja],

Zrównoważony rozwój w polskiej edukacji | warsztaty online, które poprowadzi Marta Skorek z naszego uniwersyteckiego Centrum Zrównoważonego Rozwoju [nabór do 31 marca, start 4 kwietnia, godz. 18.00].

Projekt realizujemy we współpracy z Trinity College Dublin. Do udziału zapraszamy studentów tego uniwersytetu, ale też uczniów starszych klas polskich liceów i zainteresowane osoby z tamtejszej Polonii. Wszystkie wydarzenia projektu są bezpłatne dla uczestników.