Na początku kwietnia Uczestnicy Blended Intensive Programme (BIP Erasmus+) „LOSt in Gdańsk! Słodka i słona – opowieść o dwóch wodach” przez cały tydzień mieli możliwość uczestniczenia w zajęciach prowadzonych w trybie on-line. Zagadnienia poruszane na spotkaniach, choć zróżnicowane i odwołujące się różnorodnych dziedzin życia i dyskursów, łączyły się w spójną opowieść o dobrostanie człowieka żyjącego na stycznej kultury i natury, w opowieść o kondycji człowieka w świecie kryzysów ekologicznych i wyzwań cywilizacyjnych.
Razem z Martyną Wielewską-Baka studenci zastanawiali się, czy poezja jest wystarczającą odpowiedzią na pytanie, co w niespokojnych czasach może pomóc nam odzyskać równowagę. Punktem odniesienia były ślady filozofii buddyjskiej w wierszach polskiego noblisty Czesława Miłosza.
Katarzyna Pastuszak skłoniła studentów do zwrócenia się w stronę tańca, medytacji i doświadczania ciała (składającego się w większości z wody), by sprawdzić, czy poprzez występy i praktyki somatyczne możemy na nowo połączyć się z akwenami. Uczestnicy kursu próbowali odpowiedzieć na pytanie, czy współczesny człowiek jest w stanie nawiązać więź z ponadludzką (More-than-Human) rzeczywistością.
Relacja człowieka i wody była także tematem zajęć Ireny Chawrilskiej. Wodne krajobrazy obecne w sztuce stanowiły inspirację do dyskusji na temat pozycji człowieka w relacji ze środowiskiem wodnym i naturą.
W rozmyślaniach nad miejscem, jakie w relacji z Ziemią zajmuje człowiek, Rick Dolpijn zwrócił się w stronę geofilozofii, której zasadniczy zamysł polega na tym, że miejsce, w którym żyjemy, fizyczne ramy naszego terytorium przekładają się na nasze duchowe postrzeganie świata i rozumienie naszej w nim pozycji.
O relacjach człowieka z naturą w odmienny sposób mówiła Sonie Czaplewska, poruszająca na swoich zajęciach temat kuchni Pomorza i Kaszub. Kultura tego regionu także w aspekcie żywności i tradycji kulinarnych bardzo wyraźnie związana jest z jego geograficznymi uwarunkowaniami. Ktradycyjna kuchnia kaszubska dowodzi, że zwłaszcza bliskość morza wywarła duży wpływ na styl życia mieszkańców tego obszaru Polski.