Profesor Kōji Morita z wizytą na UG
Na zaproszenie Akademickiego Centrum Języka Polskiego i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców oraz Wydziału Filologicznego UG naszą uczelnię odwiedził Profesor Kōji Morita, nauczyciel akademicki oraz kierownik Katedry Języka Polskiego na Tokijskim Uniwersytecie Studiów Międzynarodowych [Tokyo University of Foreign Studies].
Profesora Moritę powitały prorektor ds. Współpracy i Rozwoju dr hab. Sylwia Mrozowska, prof. UG, a także dziekan Wydziału Filologicznego dr hab. Urszula Patocka-Sigłowy, prof. UG, dr hab. Ewa Czaplewska, prof. UG, z Instytutu Logopedii oraz dr Irena Chawrilska, dyrektor ACJPiKP. Nasz gość spotkał się z pracownikami i studentami Uniwersytetu Gdańskiego. Wygłosił wykład „Nasza mała Polska czyli polonistyka TUFS – centrum nauczania języka polskiego jako obcego”, w którym przybliżył działalność i osiągnięcia kierowanej przez Niego jednostki.
W najbliższy czwartek (4 maja) Profesor Kōji Morita będzie gościem programu GlottoTalk, zainicjowanego przez ACJPiKP cyklu spotkań z naukowcami i ekspertami specjalizującymi się w badaniach z zakresu glottodydaktyki polonistycznej oraz nauczaniu języka polskiego jako obcego. Tematem wystąpienia będzie Czesław Miłosz i jego wielojęzyczność w oczach Japończyków.
Współpraca z Tokyo University of Foreign Studies jest dla Akademickiego Centrum Języka Polskiego i Kultury Polskiej ważna, ponieważ daje możliwość promocji języka i kultury polskiej oraz stwarza przestrzeń do podejmowania wspólnych inicjatyw badawczych i prowadzenia projektów dydaktycznych. Jednym z nich jest projekt LOSt in Gdańsk!, który ACJPiKP zorganizowało w ramach programu SPINAKER. Dzięki projektowi studenci z zagranicznych uczelni (w tym liczna grupa studentów z Japonii) wezmą w maju udział w poświęconych kulturze Polski i Pomorza zajęciach on-line, a także w zajęciach Szkoły Letniej, która odbędzie się w Gdańsku na przełomie lipca i sierpnia tego roku.
Program SPINAKER jest finansowany przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej (NAWA) ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (projekt pozakonkursowy pt. „Wsparcie zdolności instytucjonalnej polskich uczelni poprzez tworzenie i realizację międzynarodowych programów studiów”, III Oś priorytetowa „Szkolnictwo wyższe dla gospodarki i rozwoju”, Działanie 3.3. pt. „Umiędzynarodowienie polskiego szkolnictwa wyższego”).