We wtorek 22 października pracownicy Uniwersytetu Gdańskiego mieli przywilej uczestniczenia w spotkaniu eksperckim nt. nauczania języka polskiego jako drugiego, zorganizowanym przez przedstawiciela Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) w Polsce oraz Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Naszą uczelnię reprezentowali prof. Przemysław Gębal z Instytutu Lingwistyki  Stosowanej oraz dr Michał Pruszak z Akademickiego Centrum Języka Polskiego i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców. 

W siedzibie UNHCR Warszawie spotkały się osoby reprezentujące nie tylko środowiska akademickie, ale także przedstawiciele organów rządowych, organizacji pozarządowych wspierających migrantów i uchodźców oraz ośrodków uczących języka polskiego jako drugiego.

Wydarzenie miało formułę „okrągłego stołu”, co sprzyjało prowadzeniu dyskusji dotyczącej trzech podstawowych zagadnień: nauczania języka polskiego jako drugiego w teorii (programy i metody nauczania, badania z zakresu glottodydaktyki polonistycznej), nauczania języka polskiego jako drugiego w praktyce (popularyzacja języka polskiego, współpraca między instytucjami, model nauczyciela) oraz systemu certyfikacji (typy egzaminów, sposoby poświadczania znajomości języka).

Spotkanie to jest ważnym krokiem na drodze do wprowadzenia nowych rozwiązań w zakresie poświadczania znajomości oraz nauczania języka polskiego jako drugiego, odpowiadających współczesnym oczekiwaniom obcokrajowców i obecnym realiom ich funkcjonowania w Polsce. Wierzymy, że wspólnie podejmowane działania pozwolą rozwiązać wiele problemów, z którymi mierzą się zarówno uczący się języka, jak i placówki edukacyjne i ośrodki egzaminacyjne. Serdecznie dziękujemy UNHCR Polska i Ministerstwu Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej za włączenie Uniwersytetu Gdańskiego do tego istotnego procesu. 

Published On: 25/10/2024